• O szkole

• Obwód szkoły w Młyńcu obejmuje miejscowości: Młyniec Pierwszy, Młyniec Drugi, Brzezinko.  Młyniec znajduje się na terenie gminy Lubicz, malowniczo położony nad rzeką Drwęcą w odległości 15 km od Torunia w kierunku wschodnim. Wieś ta należy do najstarszych osad w okolicy. Rzeka Drwęca dzieli wieś na dwie części: prawobrzeżną – Młyniec Pierwszy i lewobrzeżną – Młyniec Drugi. Podział ten ma też swoje uzasadnienie historyczne, jako że na Drwęcy znajdowała się granica pomiędzy zaborem pruskim (Młyniec Pierwszy) i zaborem rosyjskim (Młyniec Drugi). We wsi było przejście graniczne i komory celne.

Część wschodnia Młyńca, leżąca w królestwie pruskim uzyskała niepodległość w 1918 r., zachodnia w 1920 r.

W okresie okupacji hitlerowskiej w Młyńcu działało aktywnie polskie podziemie. Młyniec został wyzwolony w ostatnich dniach stycznia 1945 r.

Szkoła Podstawowa w Młyńcu Pierwszym jest szkołą przyjazną uczniowi, to znaczy taką, żeby uczniowie z chęcią i uśmiechem na ustach przychodzili na lekcje

Największym atutem naszej Szkoły są małe zespoły klasowe liczące ok. 16 uczniów. Dzięki temu nauczyciele mogą traktować każdego z uczniów indywidualnie i urozmaicać lekcje stosując nowoczesne metody nauczania.

Zajęcia dydaktyczne odbywają się w stałych godzinach od 8.00-14.15 ( lekcje na jedną zmianę). W oddziale przedszkolnym pracujemy z wykorzystaniem metody Daltona. W klasach I – III  realizowana jest innowacja edukacyjna „ Edukacja przez szachy w szkole” rozwijająca umiejętności matematyczne uczniów.

Bardzo duże możliwości własnego rozwoju dają uczniom różnorodne formy działalności pozalekcyjnej. Każdy z uczniów, w zależności od zdolności i zainteresowań, znajdzie w ofercie Szkoły coś odpowiedniego dla siebie. W Szkole działają koła zainteresowań (przyrodnicze, historyczne, informatyczne ,itp.). Dzięki temu uczniowie Szkoły zajmują czołowe miejsca w gminnych konkursach przedmiotowych (historycznym, przyrodniczym), są laureatami wojewódzkich konkursów z historii i przyrody, laureatami konkursów artystycznych. Uczniowie  naszej Szkoły Podstawowej uzyskują bardzo dobre wyniki na Sprawdzianie po Szóstej Klasie oraz odnoszą liczne sukcesy w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych.

Duży nacisk szkoła kładzie na naukę języków obcych. Uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej uczą się języka angielskiego i mają możliwość uczęszczania na koło języka angielskiego. W klasie III prowadzona jest innowacja z języka angielskiego. Na zajęciach pozalekcyjnych mogą poznawać natomiast tajniki robotyki i gry w starochińska grę GO.

Dbamy również o rozwój fizyczny swoich uczniów. Zajęcia z wychowania fizycznego odbywają się na wielofunkcyjnym boisku sportowym. Uczniowie zajmują czołowe miejsca w konkursach sportowych (I miejsce w gminnych zawodach kolarskich, I miejsce w zawodach powiatowych tenisa stołowego).

Wyjścia do kina i teatru, wycieczki, różnorodne zajęcia profilaktyczne czy imprezy szkolne nie są w naszej szkole rzadkością. W ramach współpracy z Filharmonią Pomorską uczniowie naszej szkoły co miesiąc korzystają z ciekawych zajęć umuzykalniających.

Uczniowie są pod stałą opieką pedagoga szkolnego i logopedy oraz innych specjalistów.

W Szkole działa świetlica szkolna, a uczniowie z okolicznych miejscowości mogą korzystać z dowozu szkolnym autobusem.