• English every day / Angielski codziennie

• Innowacja „English every day” / „Angielski codziennie” opiera się na koncepcji holistycznej edukacji. Oznacza to, że nauczanie języka angielskiego będzie zintegrowane ze wszystkimi obszarami edukacji wczesnoszkolnej. Takie podejście pozwoli na całościowe podejście do kształcenia tak, aby uczeń posługiwał się językiem angielskim podczas innych zajęć szkolnych. Innowacja zakłada więc naukę języka angielskiego w wymiarze dwóch godzin tygodniowo realizowanych zgodnie z planem pracy szkoły oraz dodatkowo w ramach innych zajęć edukacyjnych prowadzonych w klasie przez nauczyciela-wychowawcę, dzięki czemu dzieci będą miały kontakt z językiem angielskim każdego dnia. Nowatorstwo innowacji polega na zapewnieniu dziecku możliwie jak najbardziej pełnego kontaktu z językiem obcym podczas zajęć w języku ojczystym. Dzieci zostaną także uwrażliwione na język angielski spotykany w życiu codziennym.

Integracja dotyczy celów nauczania, tematyki i treści, a także metod nauczania. Wykorzystywane są następujące metody: naturalna, bezpośrednia, audiolingwalna, audiowizualna i reagowania całym ciałem. Zadania stawiane uczniom są dostosowane do ich możliwości intelektualnych i psychofizycznych, dzięki zastosowaniu różnorodnych zabaw (piosenki, rapy, rymowanki, rysunki, gry dydaktyczne, elementy dramy, historyjki, scenki sytuacyjne). Umożliwiają one realizowanie różnorodnej aktywności uczniów i skupienie się na całościowym rozwoju dziecka, z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji i zainteresowań.

Innowacja jest realizowana w oparciu o modyfikację programu nauczania dla I etapu – edukacji wczesnoszkolnej „Program nauczania kl. 1- 3. Tropiciele” Ireny Zarzyckiej, uwzględniającą „Program nauczania języka angielskiego – I etap edukacyjny, edukacja wczesnoszkolna” Marioli Boguckiej.Wykorzystywane są następujące książki: „Tropiciele” Marzena Kołaczyńska, Jolanta Dymarska, Agnieszka Burdzińska, Agnieszka Banasiak – podręczniki i ćwiczenia dla kl. I - III oraz „New English Adventure” Tessa Lachowski, Christiana Bruni, Viv Lambert, Anne Worrall – podręczniki i ćwiczenia dla kl. I - III.

Cel ogólny:

• wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia poprzez rozwijanie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim

Cele szczegółowe:

• zapewnienie kontaktu z językiem obcym w formie zabawowej stymulującej proste wypowiedzi ustne

• rozwijanie poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości językowe

• wzbudzanie i umacnianie motywacji do nauki języka angielskiego

• dostrzeganie związków i różnic pomiędzy treściami nauczania w języku polskim i angielskim

• rozwijanie tolerancji i otwartości do odmiennych kultur i narodów

• nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów w języku angielskim i wskazywanie na płynące z tego korzyści

• nauka współpracy w grupie, parach oraz małych zespołach zadaniowych

• organizowanie pracy własnej, projektowanie działania i racjonalnego gospodarowania czasem

• doskonalenie się i przyjmowanie odpowiedzialności za postępy w nauce, analizowanie własnych osiągnięć i dokonywanie samooceny