Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w sieci
w sytuacjach kryzysowych – nauczanie zdalne
Poradnik dla ucznia
I. Komunikacja w sieci
-
- Na czas pracy zdalnej w środowisku edukacyjnym obowiązującym w SP ( logowanie do platform edukacyjnych, kontakty z nauczycielami, kontakty z innymi uczniami, itp.) posługuj się wyłącznie adresem e-mail nadanym przez szkołę, wpisanym do dziennika Vulcan.
-
- Zaopatrz swój komputer w aktualny system antywirusowy. Dostępne darmowe programy antywirusowe: Avast, Panda Dome, Symentec, Bitfaider.
-
- Do pracy w obszarze edukacyjnym korzystaj z zaufanych połączeń do Internetu.
-
- Zwracaj uwagę, czy strony z treściami do których odwiedzania jesteś zapraszamy mają szyfrowane połączenia z weryfikacją tożsamości dostawcy – protokół https (kłódeczka w narożniku przeglądarki).
-
- Nie wyłączaj zabezpieczeń domyślnych swojego komputera i sugerowanych przez system operacyjny „łat bezpieczeństwa” do zainstalowania.
-
- Korzystaj z oprogramowania realizującego funkcję sandbox (Windows 10 Sandbox, Sandboxie, Sandbox Avast), zapewniając sobie bezpieczne próbowanie programów, których nie znasz źródła pochodzenia. A najlepiej takich nie instaluj.
-
- Nie opłacaj żadnych dostępów do zasobów edukacyjnych – taka prośba przekazana mailem lub komunikatorem powinna wzbudzić u ciebie podejrzenie i konieczność natychmiastowego zakończenia połączenia.
-
- Nie udostępniaj innym osobom swojego hasła do platform edukacyjnych lub do połączeń z zasobami szkoły.
-
- Udostępniając zasoby swojego komputera innym zwracaj szczególna uwagę na to co faktycznie udostępniasz i z jakimi uprawnieniami.
- Edukacja w sieci
-
- Korzystaj z adresów pobrania oprogramowania platform edukacyjnych tylko bezpośrednio podanych przez szkołę lub zalecanych na stronach MEN.
-
- Przed połączeniem z platformą edukacyjna sprawdź parametry jakościowe łącza, by upewnić się, że zapewniają właściwą jakość i stałość połączenia.
-
- Jeśli proces edukacji zdalnej przewiduje przesyłanie przez ciebie wyników opracowań, w przypadku braku innych wskazań, staraj się dokonać konwersacji dokumentów do formatu PDF tuż przed wysłaniem.
-
- Zawsze przechowuj dokumenty źródłowe, których wysłanie było obligatoryjne w procesie oceny twojej pracy zdalnej.
-
- Nie otwieraj plików podesłanych mailami w formie zawartych w treści linków odsyłających do zasobów w sieci, pochodzących od niezweryfikowanych nadawców lub odsyłających do stron wzbudzających podejrzenie.
- Ochrona danych i prywatność
-
- Dbaj o prywatność w sieci, czytaj klauzule RODO zamieszczane przez nadawców usług.
- Zapoznaj się z opisem działania mechanizmu cookies, pamiętaj, ze od ciebie zależy wyrażanie zgody na ich używanie.
- Zweryfikuj ustawienia prywatności twojej przeglądarki, upewnij się czy nie są nadmiarowe.
- Ogranicz do minimum wymianę danych osobowych w kontaktach z innymi przy pomocy Internetu.
- Pamiętaj, że praca w oparciu o zasoby edukacyjne z twoim nauczycielem nie wymaga podawania imienia i nazwiska lub innych danych.
6. Nie przechowuj ważnych dokumentów na dysku komputera służącego do komunikacji z wykorzystaniem Internetu. Zgraj je na dysk zewnętrzny i załóż hasło dostępu.
-