Wewnętrzne procedury egzaminacyjne podczas egzaminu ósmoklasisty
Wewnętrzne procedury egzaminacyjne obowiązujące w Szkole Podstawowej w Młyńcu Pierwszym podczas egzaminu ósmoklasisty przeprowadzanego w stanie zagrożenia epidemicznego (16 - 18 czerwca 2020 r.).
przygotowana na podstawie:
Wytycznych GIS, MZ i MEN z dnia 14-15 maja 2020 r.,
Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1481, ze zm.)
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (Dz.U. z 2017 r. poz. 1512, ze zm.),
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 493, ze zm.), w szczególności z rozporządzeniem zmieniającym ww. rozporządzenie (Dz.U. poz. 891),
Informatora o egzaminie ósmoklasisty, roku szkolnego 2019/2020, opublikowanego na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
I.Organizacja egzaminu
- Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz sprawdza, w jakim stopniu zdający spełnia te wymagania.
- Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
- Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
- Zdający wnoszą na teren szkoły jedynie przybory, z których mogą korzystać podczas egzaminu ósmoklasisty tj. długopis (pióro) z czarnym tuszem (atramentem), dodatkowo na egzaminie z matematyki linijkę.
- Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany:
- z języka polskiego w dniu 16 czerwca 2020 r. i trwa 120 minut (wydłużenie - nie więcej niż 180 minut),
- z matematyki w dniu 17 czerwca 2020 r. i trawa 100 minut (wydłużenie - nie więcej niż 150 minut),
- z języka angielskiego w dniu 18 czerwca 2020 r. i trwa 90 minut (wydłużenie do
135 minut).
- Do czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu nie wlicza się czasu przeznaczonego na sprawdzenie przez ucznia poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi (5 minut).
- Arkusze egzaminacyjne będą opatrzone datami kwietniowymi tj. obowiązującymi pierwotnie.
- Do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego oprócz arkusza egzaminacyjnego wykorzystuje się również płytę CD do sprawdzenia umiejętności rozumienia ze słuchu. Na płycie znajdują się dwukrotnie nagrane teksty, polecenia i przerwy na wykonanie zadań. Na każdą salę egzaminacyjną przewidziana jest jedna płyta.
- Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.
- Termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty 7-9 lipca 2020 r.
12. Zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu uczniowie otrzymają
31 lipca 2020 r.
- Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy
egzaminacyjnej ucznia, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia wydania przez okręgową komisję egzaminacyjną zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
- Szkoła zapewnia uczniom, na podstawie złożonej dokumentacji, dostosowanie form lub warunków przeprowadzania egzamin ósmoklasisty.
- Czekając na wejście do szkoły, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
- Przy wejściu do szkoły zostanie umieszczony płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60%) wraz z informacją o sposobie i konieczności jego stosowania, dodatkowo uczniowie mają mierzoną temperaturę.
- Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. W tym celu zdający otrzymają dwa dni przed egzaminem informację o godzinie, o której powinni wejść na teren szkoły. W dniu egzaminu grupy uczniów będą zapraszane do szkoły o różnym czasie oraz po egzaminie wypuszczane rotacyjnie. Po wejściu do szkoły, uczniowie kierują się bezpośrednio do sal.
II. Przebieg egzaminu
- Zdający powinni mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość (np. legitymację szkolną) i okazać go w razie potrzeby. W przypadku braku odpowiedniego dokumentu tożsamość ucznia może być potwierdzona przez jego wychowawcę lub innego nauczyciela danej szkoły.
- Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos (maseczką lub przyłbicą) do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.
3. Przed wejściem na salę przewodniczący zespołu nadzorującego w danej sali, w obecności ucznia z zachowaniem 1,5 m odstępu, dokonuje losowania karteczki z numerem miejsca dla każdego zdającego osobno.
- Po zajęciu miejsca zdający mogą ściągnąć maseczkę.
- Zdający ma obowiązek zakryć usta i nos, kiedy np. wychodzi do toalety, podchodzi do niego nauczyciel z wyjaśnieniem organizacyjnym dot. np. sposobu kodowania itp., oraz gdy wychodzi z sali po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym.
- Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca.
- Zdający w czasie egzaminu pracują w warunkach zapewniających samodzielność ich pracy oraz bezpieczeństwo sanitarne, dlatego zajmują stoliki (ławki) ustawione w jednym kierunku, z zapewnieniem pomiędzy zdającymi co najmniej 1,5-metrowego odstępu w każdym kierunku, analogiczny 1,5 metrowy odstęp obowiązuje członków zespołu nadzorującego przebieg egzaminu.
- O godzinie 9.00 zespół nadzorujący przebieg egzaminu zaopatrzony w maseczki i rękawiczki rozdaje uczniom w salach zestawy egzaminacyjne wraz z naklejkami, a po ich rozdaniu przewodniczący zespołu nadzorującego informuje zdających:
- o obowiązku zapoznania się przed przystąpieniem do rozwiązywania zadań
-
-
-
- instrukcją zamieszczoną na 1. oraz 2. stronie arkusza egzaminacyjnego,
- poleca zdającym sprawdzenie kompletności arkusza egzaminacyjnego,
-
-
-
-
- sprawdzenie, czy zeszyt zadań egzaminacyjnych zawiera wszystkie kolejno ponumerowane strony,
-
-
- przypomina, że w arkuszu egz. z matematyki, koniecznym będzie wyrwanie karty rozwiązań zadań egzaminacyjnych wraz z kartą odpowiedzi ze środka arkusza egzaminacyjnego (nie należy odrywać karty odpowiedzi od karty rozwiązań zadań),
-
-
- sprawdzenie poprawności numeru PESEL na naklejkach przygotowanych przez OKE.
-
- W przypadku, gdy uczeń zgłasza przewodniczącemu zespołu nadzorującego braki
-
-
-
- arkuszu egzaminacyjnym, otrzymuje nowy arkusz egzaminacyjny z arkuszy rezerwowych.
-
-
- Przed rozpoczęciem egzaminu z danego przedmiotu członkowie zespołu
nadzorującego sprawdzają poprawność zamieszczenia danych oraz naklejek w arkuszu egzaminacyjnym. Sprawdzając członkowie zespołu nadzorującego mają zakryte usta i nos, a na dłoniach mają rękawiczki.
- Po rozdaniu zdającym arkuszy egzaminacyjnych uczniowie spóźnieni nie zostają wpuszczeni do sali egzaminacyjnej.
- Po czynnościach organizacyjnych, w tym po sprawdzeniu poprawności kodowania, przewodniczący zespołu nadzorującego zapisuje na tablicy (planszy), w miejscu widocznym dla wszystkich zdających, faktyczny czas rozpoczęcia i zakończenia pracy z danym arkuszem egzaminacyjnym.
- W czasie trwania egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu uczniowie nie powinni opuszczać sali egzaminacyjnej. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu nadzorującego może zezwolić uczniowi na opuszczenie sali egzaminacyjnej. W przypadku konieczności wyjścia z sali zdający sygnalizuje taką potrzebę przez podniesienie ręki, przed opuszczeniem sali ponownie zakrywa nos i usta maseczką.
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego przerywa i unieważnia uczniowi egzamin
ósmoklasisty z danego przedmiotu, w przypadku:
-
- stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez ucznia;
-
- wniesienia lub korzystania przez ucznia w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego albo materiałów lub przyborów pomocniczych, które nie zostały wymienione w komunikacie o przyborach;
-
- zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu, w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom.
- Na 10 minut przed zakończeniem czasu przeznaczonego na pracę z arkuszem
egzaminacyjnym przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina zdającym o konieczności zaznaczenia odpowiedzi na karcie odpowiedzi. Obowiązek ten nie dotyczy uczniów korzystających z arkuszy w formie dostosowanej.
- Przewodniczący zespołu nadzorującego po upływie czasu przeznaczonego na pracę
- arkuszem egzaminacyjnym:
-
- informuje zdających o zakończeniu pracy
-
- wyznacza dodatkowy czas (5 minut) na sprawdzenie poprawności przeniesienia przez uczniów odpowiedzi na kartę odpowiedzi (dotyczy zdających, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie),
-
- poleca członkom zespołu nadzorującego kontrolę czynności wykonywanych przez uczniów
-
- poleca po upływie dodatkowego czasu zamknięcie arkuszy i odłożenie ich na brzeg stolika.
- Po zakończeniu egzaminu zdający zakrywają usta i czekają na zgodę zespołu nadzorującego na opuszczenie sali.
- Przewodniczący zespołu nadzorującego przypomina raz jeszcze uczniom, aby po zakończonym egzaminie nie gromadzili się przed szkołą, unikali spotkań w grupie, zachowali 1,5 m odstępy.
-
- Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Na wejściu do budynku obowiązuje obligatoryjny nakaz dezynfekowania rąk przez osoby dorosłe.
2. Obowiązuje regularne mycie rąk wodą z mydłem przez pracowników i dzieci, w szczególności po przyjściu do szkoły.
- W szkole prowadzony jest monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, włączników, klawiatury.
- Dezynfekcję przeprowadza się ściśle z zaleceniami producenta środka do dezynfekcji.
5. Dezynfekcję przeprowadza się w czasie nieobecności dzieci w pomieszczeniu z uwzględnieniem czasu potrzebnego na wywietrzenie pomieszczenia.
- Nauczyciele, członkowie zespołu nadzorującego przebieg egzaminu i pozostali pracownicy są zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, osłonę na usta i nos lub przyłbice.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
- Przy wejściu głównym umieszczone są numery telefonów do właściwej stacji sanitarno
– epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych oraz organów, z którymi należy się kontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych.
- Toalety dezynfekuje się na bieżąco.
IV. Rodzice, opiekunowie prawni
- Rodzice wyrażają zgodę na pomiar temperatury dziecku termometrem bezdotykowym przez pracowników szkoły.
- Rodzice zobowiązują się do stałego i bieżącego informowania o stanie zdrowia swojego dziecka, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących jego stanu zdrowia, są zobligowani do nieprzyprowadzania dziecka do placówki, na egzamin ósmoklasisty. Uczeń może przystąpić do egzaminu w drugim terminie.
- Rodzice zobowiązują się do podpisania oświadczenia Załącznik nr 2. Zgoda na oświadczeniu dotyczy obojga rodziców/prawnych opiekunów.
-
- skan podpisanego oświadczenia proszę przesłać na adres mailowy sekretariatu mlyniecszkola@gazeta.pl do dnia 15 czerwca 2020 r.
-
- lub przekazać przez ucznia zdającego w dniu 16 czerwca 2020 r.
V. Postanowienia końcowe
- Wszyscy członkowie zespołów nadzorujących egzamin oraz pracownicy szkoły są zobowiązani do podpisania oświadczenia, akceptując i zobowiązując się do przestrzegania niniejszej procedury oraz Wytycznych przeciwepidemicznymi Głównego