• Pomoc pedagogiczno-psychologiczna

• Na czym polega pomoc psychologiczno-pedagogiczna?

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w przedszkolu, szkole i placówce polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia, wynikających w szczególności:

• z niepełnosprawności,
          • z niedostosowania społecznego,
          • z zagrożenia niedostosowaniem społecznym,
          • ze szczególnych uzdolnień,
          • z zaburzeń komunikacji językowej,
          • ze specyficznych trudności w uczeniu się,
          • z choroby przewlekłej,
          • z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych,
          • z niepowodzeń edukacyjnych,
          • z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego, kontaktami środowiskowymi,
          • z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana w przedszkolu, szkole i placówce rodzicom uczniów i nauczycielom polega na:

• wspieraniu ich w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych,
          • rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy udzielanej uczniom.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z:

·         rodzicami uczniów;

·         poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi;

·         placówkami doskonalenia nauczycieli;

·         innymi przedszkolami, szkołami i placówkami;

·         organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.

Z czyjej inicjatywy udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna?

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana jest z inicjatywy:

• samego ucznia,
          • rodziców ucznia lub jego prawnych opiekunów,
          • nauczyciela, wychowawcy grupy wychowawczej lub specjalisty, prowadzącego z uczniem zajęcia,
          • poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej,

Na jakiej podstawie udzielana jest pomoc psychologiczno-pedagogiczna?

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna może być udzielana dzieciom i młodzieży na podstawie:

• orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego,
          • orzeczenia o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego,
          • orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania,
          • opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej,
          • rozpoznania dokonanego przez nauczyciela/nauczycieli w wyniku przeprowadzonych działań pedagogicznych.

Kto organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną?

Pomoc psychologiczno-pedagogiczną organizuje dyrektor przedszkola, szkoły lub placówki.

Kto udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej?

Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu, szkole i placówce udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz specjaliści, którzy w danym przedszkolu, szkole i placówce wykonują zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej np. psycholodzy, pedagodzy, logopedzi.

W jakiej formie jest udzielana uczniom pomoc psychologiczno – pedagogiczna?

Pomoc psychologiczno –pedagogiczna jest udzielana uczniom w formie:

·         zajęć rozwijających uzdolnienia;

·         zajęć dydaktyczno - wyrównawczych;

·          zajęć specjalistycznych: korekcyjno - kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym (w miarę możliwości szkoły);

·         zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu oraz planowaniem kształcenia i kariery zawodowej — w przypadku uczniów gimnazjum.

·         porad i konsultacji.

Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole jest dobrowolne
          i nieodpłatne.

Dyrektor szkoły organizuje oraz nadzoruje wszelkie działania związane z pomocą psychologiczno-pedagogiczną.