Już od października rusza w naszej szkole świetlica środowiskowa. Zajęcia wtym roku będą odbywać sie w każdy wtorek i piątek od godziny 15.00. Zajęcia prowadzić będą p. Elżbieta Tarkowska i p. Urszula Witkowska.
Uwaga! Świetlica środowiskowa
Młynieckie tradycje
Po raz kolejny we wrześniowe słoneczne popołudnie odbył się w Szkole Podstawowej w Młyńcu Pierwszym festyn środowiskowy ,,Młynieckie Tradycje”. W organizację tej imprezy zaangażowała się cała społeczność szkolna, Rada Rodziców, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna oraz sołectwo Młyńca Pierwszego. Gościem honorowym był Wójt Gminy Lubicz Pan Marek Olszewski. Swą obecnością zaszczycili nas też ksiądz Feliks Wnuk – Lipiński, radna powiatu toruńskiego pani Agnieszka Janiaczyk – Dąbrowska, dyrektor Zespołu Ekonomiczno - Administracyjnego Szkół i Przedszkoli pani Brygida Bogdanowicz – Kopeć, radni Gminy Lubicz: pan Zbigniew Barcikowski, pani Maria Błaszczyk, Aldona Peregonczuk, pan Jerzy Guranowski, pani Mariola Falkowska, sołtysi: Krobi, Brzezinka, przewodniczący Rady Sołeckiej Młyńca Drugiego, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Grębocinie p. Jacek Guranowski oraz mieszkańcy Młyńca i okolicznych miejscowości z dziećmi. Gości powitała Dyrektor Szkoły Pani Mariola Marcinkowska, która podziękowała licznym sponsorom tej środowiskowej imprezy. W jesiennej scenerii z drabiniastym wozem, licznymi warzywami i chryzantemami można było posmakować domowego chleba, śliwkowych powideł oraz tradycyjnego bigosu. W budynku szkoły podziwiano wystawę rękodzieła mieszkańców Młyńca i okolic - piękne serwety i tkane obrazy. Zainteresowani dawnymi tradycjami mogli również obejrzeć wystawę dawnych sprzętów gospodarczych. W tym roku oprócz starych naczyń, żelazek i innych sprzętów domowych można było podziwiać brony, pługi a nawet kosiarkę listwową pochodzących z gospodarstw okolicznych rolników. Na najmłodszych czekały zawody sportowe - pan Jakub Winkler, sędzia liniowy ekstraklasy przeprowadził rozgrywki sportowe na szkolnym boisku. Uwieńczeniem sportowych emocji były okolicznościowe medale.
Popularnością cieszyły się też stanowiska ze starochińską grą Go, którą w tutejszej szkole od niedawna propaguje nauczyciel języka angielskiego pan Dominik Blek oraz warsztaty plastyczne prowadzone przez panie Elżbietę Tarkowską i Urszulę Gajtkowską Najmłodsi wzięli również udział w zajęciach tanecznych przygotowanych przez Centrum Tańca Gabi.
Kulminacyjnym punktem imprezy było oczywiście wspólne kiszenie kapusty przy użyciu tradycyjnej szatkownicy. Dzięki panu Jackowi Witkowskiemu każdy uczestnik imprezy miał okazję ukisić smaczną i zdrową kapustę.
Na festynie nie zabrakło także stoisk z lawendą, ręcznie wytwarzanymi ozdobami i domowymi wypiekami młynieckich gospodyń. Jak zwykle na uczestników festynu czekały też słoiki z domowymi przetworami. Chetni mieli okazję wraz z panią Joanną Kłosiewicz smażyć powidła śliwkowe.
Za rok kolejny jesienny młyniecki festyn.
Pomóżmy Oskarowi
Jeśli na pomaganie masz dziś chętkę, dla Oskara wrzuć nakrętkę.
Od kilku już lat w naszej szkole organizowana jest zbiórka nakrętek. Pomagamy w ten sposób dziewięcioletniemu Oskarowi Kłosowskiemu, mieszkańcowi Młyńca Drugiego. Chłopiec cierpi na dziecięce porażenie mózgowe i wymaga stałej rehabilitacji. Fundusze zebrane ze sprzedaży nakrętek są przekazywane do fundacji ,,Zdążyć z pomocą”, która następnie finansuje Oskarowi kosztowne, ale jakże potrzebne chłopcu turnusy rehabilitacyjne.
W budynku naszej szkoły są wystawione pojemniki na nakrętki. Mamy nadzieję, że i tym razem możemy liczyć na pomoc naszych uczniów i rodziców. Za okazaną życzliwość i serdeczność, W imieniu rodziców Oskara całej szkolnej społeczności za okazaną serdeczność i życzliwość dziękujemy.
Jak poprawnie zredagować przepis, czyli owocowe wariacje w klasie V
Ostatnio na lekcji języka polskiego piątoklasiści uczyli się poprawnie redagować przepis kulinarny. Poznawali charakterystyczne cechy tej formy wypowiedzi. Następnie każdy uczeń ułożył swój autorski przepis na zdrową owocową sałatkę. Później przyszedł czas na zajęcia praktyczne. Piątoklasiści samodzielnie przygotowali smaczne i kolorowe sałatki. Było smacznie i zdrowo. Serdeczne podziękowania należą się pani Justynie Łubińskiej, która zadbała o jednorazowe fartuszki i czepki dla wszystkich piątoklasistów.
Smaki w przeszłości w Biskupinie
16 września br. starsi uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce do Biskupina. Celem wspólnego wyjazdu było uczestnictwo w XXI Festynie Archeologicznym zatytułowanym ,, Smaki w przeszłości”. Po dotarciu do Biskupina zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po dawnych słowiańskich zabudowaniach. Mieliśmy okazję zobaczyć, w jaki sposób żyli dawni mieszkańcy biskupińskiej osady. Następnie z zaciekawieniem obejrzeliśmy pokaz walk dawnych wojów. Z rozbawieniem i dużym zainteresowaniem podziwialiśmy zapał i odwagę zwłaszcza jednego z wojowników -Porcisłwa Pasiastego. Potem po krótkim posiłku udaliśmy się do dalszej części osady, aby zobaczyć prace dawnych rzemieślników- powroźnika, barda i innych. Następnie poznawaliśmy tajniki dawnej kuchni. Najsmaczniejsze naszym zdaniem okazały się podpłomyki z przepysznymi dżemami. Po tak licznych atrakcjach w blasku wrześniowego słońca autokarem wróciliśmy do Młyńca.
Wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2015/2016
11 września 2015 r. odbyły się w naszej szkole wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Kandydatami byli nauczyciele zatrudnieni w placówce w pełnym wymiarze godzin. W tajnym i anonimowym głosowaniu wzięło udział 34 uczniów klas IV – VI. Wszystkie oddane karty do głosowania były ważne. Do ustalenia wyników głosowania powołano komisję skrutacyjną w składzie:
Kornelia Drączkowska- przewodnicząca klasy IV,
Amelia Ziółkowska- przewodnicząca klasy V,
Zuzanna Kubacka- przewodnicząca klasy VI.
Najpierw komisja złożona z trzech dzielnych uczennic przedstawiła Dyrektor Szkoły pani Marioli Marcinkowskiej wyniki głosowania. Następnie Dyrektor Szkoły wraz z członkami komisji skrutacyjnej ogłosiła wyniki wyborów i powierzyła obowiązki opiekuna SU w nowym roku szkolnym pani Dorocie Wróbel.
Dowóz
Rozkład orientacyjnych godzin dowozu i odwozu uczniów autobusem szkolnym w roku szkolnym 2015-2016
Trasa autobusu
Orientacyjne godziny przyjazdu na 8.00
duże kółko
- Mierzynek- przy remizie
- Mierzynek – przy Błaszkiewicz
- Mierzynek – Jankowscy
7.05
- Józefowo - Rzeszotarscy
7.07
- Szembekowo – pętla przy krzyżu
7.09
- Mierzynek – Gajewscy
7.11
- Józefowo- koło Bukowskich
7.13
- Młyniec II – przy figurce
7.14
- Młyniec II - Auguściński
7.15
- Młyniec II - przy sklepie Drążkowskich
7.17
10a Młyniec - szkoła
7.19
- Młyniec II – Karolewski
7.23
- Krobia – Dolina Drwęcy 101
7.27
- Krobia – Bartorex
- Krobia - Novar
- Krobia – Osiedlowa
- Krobia – przy sklepie (Stawscy)
szkoła
7.30
Godziny odjazdu autobusu ze szkoły
Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
12.45 – całość (I + II grupa)
12.45 – całość (I + II grupa)
12.35 - całość (I + II grupa)
12.,35 - całość (I + II grupa)
12.35 - całość (I + II grupa)
13.45 całość (I + II grupa)
Młyniec szkoła – ok. 14.00
13.35 – całość (I + II grupa)
Młyniec szkoła – ok. 14.00
13.45 - całość (I + II grupa)
Młyniec szkoła – ok. 14.00
13.45 - całość (I + II grupa)
Młyniec szkoła – ok. 14.00
13.45 - II grupa
14.00 - I grupa
Młyniec szkoła – ok. 14.15
14.40 - II grupa
14.40 - II grupa
14.40 - II grupa
14.40 - II grupa
14.40 - II grupa, Jedwabno
15.00 - I grupa
15.00 - I grupa
15.00 - I grupa
15.00 - I grupa
15.35 - I + II grupa, Jedwabno
15.35 - I + II grupa, Jedwabno
15.35 - I + II grupa, Jedwabno
15.35 - I + II grupa, Jedwabno
15.35 - I + II grupa
I grupa – uczniowie z Józefowa, Szembekowa, Młyńca, Mierzynka (przystanki 1-10)
II grupa – uczniowie z Krobii, Mierzynka (przystanki 11-16)
Odwóz dzieci odbywa się od według tras:
całość – od przystanku 16 do 1 według rozpiski
I grupa – (duża pętla) od przystanku 12 do 3 według rozpiski
II grupa (mała pętla)- od przystanku 17 do 13, 1,2 według rozpiski
Dowozy z Brzezinka
Oddział przedszkolny może przyjechać na 8.00
I tak:
poniedziałek
Brzezinko godz. 7.55
wtorek
środa
czwartek
piątek
Odwozy:
poniedziałek
ok. 13.30
wtorek
ok. 14.25
środa
ok. 14.25
czwartek
ok.13.30
piątek
ok.13.30
KLASA I BRZEZINKO
Przywozy
Odwozy
poniedziałek
8.45
poniedziałek
ok. 13.30 lub 14.25
wtorek
7.55
wtorek
ok. 14.25
środa
7.55
środa
ok. 14.25
czwartek
7.55
czwartek
ok. 13.30
piątek
7.55
piątek
ok. 13.30
KLASA IV BRZEZINKO
Przywozy
Odwozy
poniedziałek
7.55
poniedziałek
ok. 14.25 lub 15.20
wtorek
7.55
wtorek
ok. 14.25
środa
7.55
środa
ok. 14.25 lub 15.45
czwartek
7.55
czwartek
ok. 13.30
piątek
7.55
piątek
ok. 13.30
Odwóz może ulec zmianie w zależności od ilości uczniów dojeżdżających.
Inauguracja roku szkolnego 2015/2016
1 września 2015 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły rozpoczęli nowy rok szkolny. Inaugurację zainicjowano od porannej Mszy Świętej w Kościele w Młyńcu Drugim. Razem z księdzem proboszczem Bogumiłem Leszczem i księdzem Tomaszem Smolińskim uczniowie, rodzice i nauczyciele modlili się o błogosławieństwo w nadchodzącym nowym roku szkolnym oraz o zdrowie Zofii i Jeremiego Szreder, którzy w minioną niedzielę ulegli tragicznemu wypadkowi i obecnie znajdują się w szpitalu.
Dalsza część uroczystości odbyła się w gościnnej sali remizy OSP w Młyńcu Pierwszym. Dyrektor szkoły pani Mariola Marcinkowska powitała licznie zgromadzonych gości, uczniów, rodziców i nauczycieli. Szczególnie serdeczne słowa skierowała do dzieci z oddziału przedszkolnego i pierwszoklasistów, którzy właśnie rozpoczynają edukację w naszej placówce. Następnie omówiła organizację nowego roku szkolnego. W tym roku wprowdzone zostaną nowe programy naucznia/wychowania: w klasie III p. E. Gontarska będzie prowadziła innowację z języka angielskiego, w klasach I-III p. dyrektor będzie realizowała program we współpracy z gminą i Polskim Związkiem Szachowym " Edukacja przez szachy w szkole", W oddziale zerowym w progam naucznia włączone zostaną elementy Planu Daltona.
Dyrektor Szkoły przedstawiła również nowych nauczycieli, którzy od tego roku szkolnego rozpoczną pracę w naszej szkole:
Pana Dominika Bleka- nauczyciela języka angielskiego w klasach IV- V,
Panią Hannę Szarek – nauczyciela rewalidatora, ( zastępstwo)
Panią Małgorzatę Kolankowską -pedagoga szkolnego,
Panią Ewę Wasiak -Kurek - nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w klasie drugiej,(zastepstwo)
Jakuba Winklera- nauczyciela wychowania fizycznego do 02.10.2015 r.
Przekazała również informację, że w okresie jesienno – zimowym uczniowie będą realizowali zajęcia wychowania fizycznego w sali OSP, a wiosną i jesienią dzieci będą miały do swej dyspozycji dodatkowe pomieszczenia-kontenery, w których uczniowie będą mogli zmienić ubranie, a ponadto pomieszczenia te będą służyły do przechowywania sprzętu sportowego.
Na zakończenie uroczystości Dyrektor Szkoły życzyła uczniom sukcesów i satysfakcji w nowym roku szkolnym oraz zaprosiła dzieci na pierwsze spotkania z wychowawcami w budynku szkoły.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016
Dyrektor i Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Młyńcu Pierwszym
zapraszają
dzieci z oddziału przedszkolnego,
uczniów klas I – VI oraz Rodziców
na uroczyste rozpoczęcie
roku szkolnego 2015/2016,
które odbędzie
01 września 2015 r. (wtorek)
- godz. 8.00 – msza święta w kościele
św. Ignacego Loyoli w Młyńcu Drugim
- godz. 9.00 – sala OSP w Młyńcu Pierwszym
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Sukcesy uczniów w Szkole Podstawowej w Młyńcu Pierwszym w roku szkolnym 2014/2015
KLASA
Imię i nazwisko ucznia
Osiągnięcia
I
Filip
Borowicz
Mateusz Tarkowski
- III miejsce w Gminnym konkursie „Teatr Jednego Aktora”
- wyróżnienie w 12 konkursie Interpretacji Teatralnej dla Dzieci i Młodzieży Teatr Baj Pomorski w Toruniu
- I miejsce w Gminnym konkursie „Mistrz Ruchu Drogowego”
- wyróżnienie w konkursie plastycznym pt. „Britweek”
- wyróżnienie w konkursie plastycznym Dyrekcji Lasów Państwowych „Przyjaciel lasu”
KLASA
Imię i nazwisko ucznia
Osiągnięcia
II
Tobiasz
Fajkowski
- I miejsce w Gminnym Konkursie „Mistrz Ruchu Drogowego”
- Wyróżnienie w konkursie plastycznym Nadleśnictwa
Golub – Dobrzyń „Las domem zwierząt”
KLASA
Imię i nazwisko ucznia
Osiągnięcia
III
Weronika Janiszewska
- I miejsce w Gminnym konkursie „Zabytki w naszej gminie” w ramach projektu „Odkrywanie tożsamości historycznej i kulturowej w Gminie Lubicz”
- II miejsce w konkursie plastycznym Nadleśnictwa
Golub – Dobrzyń „Las domem zwierząt” - Wyróżnienie w konkursie plastycznym Dyrekcji Lasów Państwowych „Przyjaciel lasu”
- II miejsce w Gminnym konkursie „Teatr Jednego Aktora”
- III miejsce w Gminnym konkursie Ortograficznym dla Klas Trzecich
- III miejsce w Gminnym konkursie Matematycznym „Mały Kangur”
Agata Smolińska
- I miejsce w Gminnym konkursie o Ruchu Drogowym
- III miejsce w Gminnym konkursie Ortograficznym dla Klas Trzecich
Wiktoria
Tarkowska
- Wyróżnienie w konkursie plastycznym Dyrekcji Lasów Państwowych „Przyjaciel lasu”
Kornelia Drączkowska
- Wyróżnienie w konkursie plastycznym Dyrekcji Lasów Państwowych „Przyjaciel lasu”
Nadia Kawecka
- III miejsce w Gminnym konkursie ortograficznym dla Klas Trzecich
Agata Smolińska
Kornelia Drączkowska
Nikodem Cywiński
Olek Ziółkowski
Marcin Dudowicz
- IV miejsce w Międzyszkolnej Miniolimpiadzie Sportowej
KLASA
Imię i nazwisko ucznia
Osiągnięcia
IV
Klaudia
Iwan
- 11 miejsce w kraju w „Ogólnopolskim konkursie Mitologicznym KLIO 2015”
Amelia
Ziółkowska
- Wyróżnienie – Nadleśnictwo Golub Dobrzyń
Emilia Fajkowska
- Wyróżnienie – Koło Łowieckie „Daniel”
Dominika
Kalbarczyk
- Wyróżnienie – Koło Łowieckie
KLASA
Imię i nazwisko ucznia
Osiągnięcia
V
Zuzanna Kubacka
- II miejsce w Etapie Gminnym Ogólnopolskiego Konkursu Pożarniczego „Młodzież Zapobiega Pożarom”
Jakub
Kępski
- Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”
Karol
Kęsicki
- II miejsce w Gminnym Konkursie „EKO – TORBA”
- Wyróżnienie „Zaproszenie do lasu” Rejon Golub – Dobrzyń
KLASA
Imię i nazwisko ucznia
Osiągnięcia
VI
Joanna
Tarkowska
- 10 miejsce w kraju w Ogólnopolskim konkursie Mitologicznym KLIO 2015
- I miejsce w konkursie Plastycznym – Nadleśnictwo Golub - Dobrzyń
- I miejsce w konkursie Plastycznym Gminnym „Zabytki w naszej gminie” w ramach projektu „Odkrywanie tożsamości historycznej i kulturowej w Gminie Lubicz.
- Etap Rejonowy konkursu Przyrodniczego
- Etap Rejonowego konkursu kuratoryjnego z matematyki
- III miejsce w Gminnych Zawodach tenisa stołowego
- IV miejsce w Gminnych Zawodach w deblu- tenis stołowy
- I miejsce w Gminnym konkursie Pożarniczym
- IV miejsce w Powiatowym konkursie Pożarniczym „Młodzież Zapobiega Pożarom”
Amelia
Skrzyniecka
- Etap Rejonowy Kuratoryjnego konkursu przedmiotowego z przyrody
- II miejsce w Gminnych Zawodach tenisa stołowego
- V miejsce w Powiatowych Zawodach tenisa stołowego
- IV miejsce w deblu – tenis stołowy
- III miejsce w Gminnym Konkursie Pożarniczym
Paweł
Wieczyński
- Etap Rejonowy Kuratoryjnego konkursu przedmiotowego z przyrody
- Etap Rejonowy Kuratoryjnego konkursu przedmiotowego z matematyki
Ale to już było....
W piątkowy poranek 26 czerwca br. zabrzmiał w naszej szkole ostatni dzwonek. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 odbyło się w jak zwykle gościnnej dla naszej szkoły remizie OSP. Na początku Dyrektor Szkoły Mariola Marcinkowska powitała serdecznie uczniów , rodziców i nauczycieli oraz zawsze dla nas życzliwych przyjaciół szkoły . Na uroczystości była obecna Przewodnicząca rady gminy w Lubiczu, Pani Hanna Anzel, która pogratulowała wyróżnionym uczniom i podziękowała Pani Dyrektor oraz pozostałym nauczycielom za cały rok pracy. Głos zajął także mieszkaniec naszej miejscowości, jednocześnie radny naszej Gminy pan Zbigniew Barcikowski, który gratulował sukcesów i życzył uczniom słonecznych i bezpiecznych wakacji.
W programie uroczystego podsumowania tego roku szkolnego Dyrektor Szkoły przekazała podziękowania licznym sponsorom, darczyńcom, dzięki których wsparciu i życzliwości udało się zrealizować wiele pomysłów. Dzięki nim m.in. uczniowie korzystają z odnowionych sal, a do swej dyspozycji mają świetlicę oraz pomieszczenie do wydawania szkolnych posiłków. Już wkrótce także, dzięki funduszom sołeckim zostaną wymienione zużyte elementy na placu zabaw. Przyjaciele naszej szkoły zostali uhonorowani dyplomami i specjalną statuetką Młyńskiego Koła. Dziękujemy i liczymy na dalsze wsparcie naszej placówki.
W czasie uroczystości żegnaliśmy szóstoklasistów, którzy już wkrótce będą kontynuować naukę w gimnazjum. Tego dnia przystrojeni w birety absolwenci odbierali świadectwa i certyfikaty. Po nich na scenie młynieckiej remizy pojawili się najlepsi uczniowie z pozostałych klas, którym wychowawcy wraz z Panią Dyrektor gratulowali bardzo dobrych wyników w nauce, a Pani Wioleta Kończewska z Panią Joanną Dudowicz z Rady Rodziców wręczały wyróżnionym nagrody książkowe.
W tym roku w naszej szkole po raz pierwszy wręczaliśmy też tytuł Mistrza dobrego zachowania , który przypadł:
w oddziale przedszkolnym – Piotrowi Gackowskiemu
w klasie I- Dawidowi Smolińskiemu
w klasie II- Kindze Marcinkowskiej
w klasie III- Weronie Janiszewskiej
w klasie IV- Amelii Ziółkowskiej
w kasie V- Zuzannie Kubackiej
w klasie VI – Oliwii Nowak.
Wszystkim Mistrzom gratulujemy!
Uwieńczeniem uroczystości był budzący niekłamany aplauz publiczności kabaretowy występ naszych absolwentów przygotowany przez panią Barbarę Winkler i pana Tadeusza Krajniewskiego. I znów zabrzmiały wzruszające słowa znanej piosenki Maryli Rodowicz, tym razem w wykonaniu szóstoklasistów i pozostałych uczestników uroczystości: ,,Ale to już było…”
Bal absolwenta 2015
19 czerwca br. uczniowie i rodzice klasy szóstej zorganizowali coroczny Bal Absolwenta. Wspólnie w sali OSP w Młyńcu Pierwszym bawili się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Pani dyrektor Mariola Marcinkowska powitała uczestników zabawy, dziękując rodzicom za tak wspaniałe przygotowanie uroczystości. Wśród gości był także emerytowany dyrektor pan Jan Kłodawski oraz ks. kanonik Feliks Wnuk – Lipiński, proboszcz parafii w Gronowie.
Zabawę rozpoczęto od tradycyjnego poloneza wykonanego przez szóstoklasistów. Następnie krótki program zaprezentowali piątoklasiści, którzy recytowali zredagowane przez siebie wierszyki oraz wręczyli starszym kolegom pożegnalne upominki.
W czasie balu przyszedł także czas na podziękowania uczniów i rodziców skierowane do wychowawcy klasy szóstej, pani Barbary Winkler oraz pozostałych nauczycieli. W trakcie balu absolwenci przedstawili również prezentację multimedialną, która zawierała wspomnienie wspólnie przeżytych w naszej szkole chwil. W czasie zabawy uczniowie szóstej klasy zaprezentowali też piosenki Maryli Rodowicz oraz utwory muzyki biesiadnej, budząc aplauz i wzruszenie pozostałych uczestników.
Bal Absolwenta zostawił z pewnością miłe wspomnienia, czego efektem była wspólna pamiątkowa fotografia uczniów, rodziców i nauczycieli.
Zabawa w teatr
W drugim semestrze tego roku szkolnego rozpoczęła działalność w naszej szkole świetlica środowiskowa. Oprócz opieki nad dziećmi, których rodzice pracują i udzielania pomocy w odrabianiu lekcji, były prowadzone zajęcia tematyczne.
Jedną z propozycji spędzania czasu po lekcjach było koło teatralne.
Podczas zajęć, które odbywały się w piątkowe popołudnie, ćwiczyliśmy poprawną dykcję, czytając zabawne wierszyki i łamańce językowe, uczyliśmy się prawidłowo interpretować teksty, prezentować różne emocje, miny, gesty. Zabawny śmiech Pawła czy Agaty do tej pory wywołuje nasze rozbawienie. Przebieraliśmy się w stroje teatralne, uczyliśmy się improwizacji odgrywając role w baśni o „Śpiącej Królewnie”. Rozwijaliśmy naszą wyobraźnię projektując kostiumy i wykonując dekoracje do przygotowywanego spektaklu. Sporej kreatywności wymagał też udział w rozmaitych zabawach teatralnych, polegających np. na pantomimicznym przedstawieniu postaci, tytułu filmu lub książki w taki sposób, aby inni uczestnicy zajęć potrafili je odgadnąć.
Udało się nam również wystąpić z przedstawieniem teatralnym „Czerwone Kapturki” na szkolnej imprezie „Drzwi Otwarte” oraz „Dzień Ziemi”. Kolejny spektakl – „Kara”, o niezwykłych gościach w szkole i przyczynach ich wizyty w klasie, zostanie zaprezentowany w przyszłym roku, a podczas lata – jak to w prawdziwym teatrze – „przerwa wakacyjna”.
Do zobaczenia we wrześniu!
Z wizytą w Malborku
Jak co roku w czerwcu klasa III wybrała się na wycieczkę krajoznawczą. Tym razem postanowiliśmy zwiedzić krzyżacki zamek w Malborku. 16 czerwca 2015r. spotkaliśmy się rano przed szkołą. Dzieci zabrały plecaki z prowiantem na cały dzień. Oprócz wychowawczyni Joanny Kłosiewicz opieką nad dziećmi zajmowała się pani Beata Pastwa i pani Honorata Niedbała, mama jednego z uczniów. Z sympatycznym kierowcą, panem Piotrem, wyruszyliśmy wygodnym busem w podróż o 7.30.
Trasa 142 kilometrów minęła niepostrzeżenie i po niecałych dwóch godzinach dotarliśmy do Malborka. Już widok z okna zrobił na dzieciach ogromne wrażenie. Wysiedliśmy na parkingu pod zamkiem i przeszliśmy mostem nad Nogatem na zamkowy dziedziniec. Tam po kupieniu biletów wstępu spotkaliśmy się z przewodnikiem, który zabrał nas w historyczną podróż po rycerskich czasach. Przedreptaliśmy przez dwie i pół godziny wiele zamkowych korytarzy, wspinaliśmy się po schodach, wyglądaliśmy przez niewielkie okna, podziwialiśmy kunszt budowniczych największej średniowiecznej ceglanej budowli w Europie. Zajrzeliśmy do kuchni, refektarza, „gdaniska” nad fosą, obserwowaliśmy pracę rzemieślnika, który wybijał krzyżackie monety. Zeszliśmy do podziemi, gdzie są prezentowane stare okienne witraże, zwiedziliśmy wystawę bursztynu i ekspozycję dawnych zbroi rycerskich i ówczesnej broni. W końcu opadliśmy z sił i zasiedliśmy zmęczeni na drewnianych ławach jak zakonni rycerze po wielkiej bitwie.
Pożegnaliśmy pana przewodnika i udaliśmy się do przyzamkowych kramów z pamiątkami. Oczywiście największym powodzeniem cieszyły się drewniane łuki, strzały i kusze, których działanie zostało wypróbowane w zamkowej fosie.
Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy położony niedaleko McDonald’s, gdzie dzieci zjadły posiłek i pobawiły się na placu zabaw. Potem wsiedliśmy do naszego busa i ruszyliśmy z powrotem. Tylko początkowo wszyscy odczuwali zmęczenie. Potem uczestnikom wróciły siły, zrobiło się gwarno i wesoło.
Przed czwartą po południu dotarliśmy do szkoły. Trochę czasu przy wysiadaniu zabrało nam rozdawanie zakupionej „broni” zdeponowanej w bagażowym „depozycie”. Potem nastąpił czas powitań z rodzicami i dzielenie się wrażeniami w wycieczki.
Szkoda, że ten dzień tak szybko minął. Na szczęście w nowym roku szkolnym, w klasie czwartej, czekają na nas kolejne wyprawy w nieznane.
Dzień Mamy i Taty w klasie III
O Święcie Mam pamiętamy wszyscy. Wręczamy kwiaty i upominki, składamy życzenia. W klasie trzeciej postanowiliśmy połączyć te dwie uroczystości. 8 czerwca urządziliśmy klasowy Dzień Mamy i Taty. Chcieliśmy, aby Dzień Ojca, który wypada pod koniec roku szkolnego, również otrzymał uroczystą oprawę. Trochę wcześniej dzieci przygotowały upominki – drzewka pełne czerwonych serduszek i laurki ze starannie przepisanymi życzeniami. Wręczyły swoim rodzicom zaproszenia.
W dniu uroczystości wszyscy uczniowie klasy III przybyli w eleganckich strojach. Byli bardzo przejęci. Kiedy Mamy i Tatusiowie zasiedli na widowni - rozpoczęły się występy. Dzieci pięknie recytowały przygotowane wiersze i śpiewały piosenki. Przedstawiły układ ruchowy do piosenki o tacie. Wiktoria Dąbrowska zaśpiewała piosenkę „A ja wolę moją mamę” z towarzyszeniem sympatycznego chórku dziewczynek z klasy. Następnie dzieci wręczyły rodzicom przygotowane upominki i złożyły serdeczne życzenia. Potem wspólnie z zaproszonymi gośćmi spędziły czas przy słodkim poczęstunku.
Dzień Ojca, który wypada 23 czerwca, już dziś. Życzymy więc wszystkim Tatusiom wszystkiego co najlepsze i najważniejsze – dużo zdrowia, uśmiechu, spełnienia marzeń oraz zadowolenia i pociechy z małych i dużych dzieci.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
Plakat informacyjny dla rodziców dotyczący zmian w związku z reformą podręcznikową
Zaproszenie na zajęcia otwarte
W dniu 23.06.2015 r., w godz. 10.00 -12.00 zapraszamy dzieci, które będą uczęszczały do oddziału przedszkolnego w naszej szkole, na zajęcia otwarte.
Wycieczka do Łeby
W dniach 8-9 czerwca br. starsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Łeby. W czasie podroży zatrzymaliśmy się w Szymbarku, aby zobaczyć Dom Sybiraka, najdłuższą deskę świata, największy fortepian oraz dom do góry nogami. Następnie udaliśmy się w dalszą drogę. Po przybyciu do Łeby i zakwaterowaniu w pensjonacie, opiekunowie zaproponowali uczestnikom wycieczki atrakcyjną zabawę w niezwykłym labiryncie. Po emocjonującej grze czekał na nas grill i spacer łebską plażą. Wtedy także mieliśmy okazję przy znakomitej pogodzie podziwiać imponujący zachód słońca.
Kolejny dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wspólnie przygotowanego śniadania. Po nim udaliśmy się do Słowińskiego Parku Narodowego, aby zobaczyć unikatowe ruchome wydmy. Widok tych zjawisk przyrody był naprawdę niezwykły. Po słonecznym spacerze po plaży wróciliśmy meleksem do pensjonatu. Następnie zjedliśmy obiad i zakupiliśmy pamiątki. Potem zaczęliśmy przygotowania do wyjazdu. Wkrótce opuściliśmy pensjonat i zadowoleni wróciliśmy do Młyńca.
Ten wyjazd z pewnością długo jeszcze będziemy wspominać, tym bardziej, że dla szóstoklasistów były to jedne z ostatnich wspólnie spędzonych dni.
Patrz zdjęcia
Szkolny Dzień Dziecka
W niedzielne majowe popołudnie odbył się w naszej szkole festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Jego organizatorami była Szkoła Podstawowa i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Młyńcu Pierwszym oraz Sołectwo Młyńca Pierwszego i Drugiego. Licznie zgromadzonych uczestników festynu powitała Dyrektor Szkoły Pani Mariola Marcinkowska, która złożyła najmłodszym z okazji ich święta najlepsze życzenia oraz podziękowała wszystkim sponsorom i współorganizatorom. Pani Dyrektor wyraziła wdzięczność dla zawsze życzliwych naszej placówce państwu Magdalenie i Sławomirowi Muchewiczom, Teresie i Wiesławowi Wrzesińskim, Pani Elżbiecie Tarkowskiej, Pani Dorocie Janiszewskiej, strażakom z OSP w Młyńcu Pierwszym, Policji w Lubiczu oraz wszystkim nauczycielom, którzy współprzygotowali tę uroczystość. Zaprezentowała również ufundowane przez Firmę Skowroński z Młyńca Pierwszego nowe stroje sportowe dla naszych uczniów, podziękowała Panu Piotrowi Rojkowi za przygotowane na tegoroczny festyn okolicznościowe medale oraz podstawienie sceny i Panu Marianowi Wernerowskiemu za systematyczną pomoc naszej szkole.
Na coroczne spotkanie pełne zabawy i uśmiechu przybyli najmłodsi mieszkańcy naszych miejscowości wraz z całymi rodzinami. Wśród zaproszonych gości byli: Przewodnicząca Rady Gminy Lubicz Pani Hanna Anzel, która w imieniu Rady Gminy przekazała najmłodszym słodkie upominki. Na festynie byli obecni także zawsze życzliwi i pomocni dla naszej placówki: radna powiatu toruńskiego Pani Agnieszka Janiaczyk – Dąbrowska, radny Gminy Lubicz Pan Zbigniew Barcikowski oraz leśniczy Pan Piotr Borkowski. Na imprezę przybyli również policjanci z Posterunku w Lubiczu, którzy dokonywali znakowania rowerów.
Tegoroczny Dzień Dziecka był jednocześnie połączony ze Szkolnym Dniem Życzliwości. Uczestnicy mieli okazję stworzyć drzewko przyjaźni oraz podziwiać wcześniej przygotowane przez uczniów Poradniki dobrego zachowania i plakaty promujące hasło: Agresji Stop, przyjaźni start. Dla autorów najciekawszych prac czekały dyplomy i nagrody. W czasie festynu dla najmłodszych przygotowano także liczne inne atrakcje. Dzieci chętnie korzystały z dmuchanych zamków i trampolin. Przy akompaniamencie zespołu Magbit braci Frąk z Brzeźna można było zobaczyć prezentacje aktorskie naszych uczniów -laureatów gminnych konkursów: Filipa Borowicza i Weroniki Janiszewskiej. Jak zwykle z dużym aplauzem spotkał się również występ młynieckiego chóru z prowadzącą Panią Elżbietą Auguścińską, który zaprezentował utwory muzyki rozrywkowej.
Ponadto najmłodsi uczestnicy imprezy chętnie uczestniczyli w zajęciach plastycznych organizowanych przez rodziców. Pani Elżbieta Tarkowska prowadziła warsztaty florystyczne dla dzieci i dorosłych, a Pani Dorota Janiszewska zaprezentowała wykonane wspólnie z dziećmi recyklingowe kapelusze. Oprócz zajęć przygotowywanych przez rodziców uczniowie pod okiem nauczycieli dmuchali bańki mydlane, malowali twarze, tworzyli prace plastyczne i lepili babki z piasku. W czasie wspólnych zabaw jej uczestnicy brali także udział w sportowych konkurencjach dla dzieci i rodziców takich jak: przeciąganie liny czy bieg w workach.
Przez cały czas trwania imprezy jej uczestnicy mogli liczyć na napoje i słodycze przygotowane przez zawsze dzielne panie z KGW z Młyńca Pierwszego. Na festynie nie zabrakło także ufundowanych przez organizatorów lodów i pizzy. Ponadto niezwykle emocjonującą część festynu zaprezentowali strażacy z OSP w Młyńcu Pierwszym, którzy zademonstrowali efektowne cięcie samochodu.
Oprócz tych licznych atrakcji na szkolnym festynie można było również nabyć rośliny balkonowe i rabatowe na kiermaszu ogrodniczym, zakupić ręcznie wykonywaną biżuterię czy zabawki.
Pogoda i humory nam dopisywały. Było wesoło i ciekawie.
Patrz zdjęcia
Imieniny Księdza Proboszcza
W ostatnią majową sobotę Nadia Kawecka i Bartosz Sztandarski złożyli Księdzu Proboszczowi Kanonikowi Feliksowi Wnuk- Lipińskiemu w imieniu Dyrektor Szkoły Pani Marioli Marcinkowskiej oraz całej społeczności Szkoły Podstawowej w Młyńcu Pierwszym najserdeczniejsze życzenia imieninowe. Nie zabrakło imieninowego upominku oraz bukietu kwiatów. Księże Proboszczu, wszystkiego najlepszego!
Oto treść życzeń:
Dziś są naszego Księdza Proboszcza imieniny.
Stąd zebraliśmy się my- komunijne dzieci i nasze rodziny.
Mija właśnie nasz wspólny tydzień biały,
Kościół św. Mikołaja przystrojony cały.
Za niedawny sakrament chcemy podziękować
I te krótkie szczere słowa Księdzu Proboszczowi dedykować.
Nasz Ksiądz Kanonik jest synem leśniczego,
a kaszubska krew płynie w żyłach jego.
Tu w Gronowie od lat nasz Proboszcz ludziom służy dzielnie,
Swą kapłańską posługę wypełnia nader wiernie.
Nasz dzisiejszy solenizant czasu ma niewiele,
Zawsze w Brzezinku jednak odprawia msze w niedziele.
Z organistą Tadeuszem tworzą zgraną parę.
Kto ich widział choć raz, musi dać na to wiarę.
Nieraz razem pieśni głośno śpiewali,
Najwyższego Boga z dumą wychwalali.
Bywa, że czasem też żużlowcom kibicują,
Starty toruńskich aniołów z nadzieją obserwują.
Księdzu Proboszczowi w dniu jego święta
Życzymy wiele zdrowia i niech Najłaskawszy Bóg o nim zawsze pamięta.
Księdzu Proboszczowi Kanonikowi Feliksowi Wnuk- Lipińskiemu
-Społeczność Szkoły Podstawowej w Młyńcu Pierwszym
Gronowo, 30 maja 2015r.
Archiwum Aktualności
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie