W piątek 5 grudnia zawitał do naszej szkoły Mikołaj. Jako, że byliśmy wcześniej grzeczni, nie mieliśmy czego obawiać się. „0” i klasy I-III przedstawiły programy artystyczne, śpiewały też mikołajkowe piosenki. Mikołaj wraz z Śnieżynką, w nagrodę przyniósł nam prezenty. Niespodziankę dla nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły przygotowali uczniowie kl.III . Na każdego czekał duży, czekoladowy Mikołaj.
Mikołajki
Międzyszkolna Miniolimpiada Sportowa w Gronowie
3 grudnia reprezentacja klasy III naszej szkoły wzięła udział w Międzyszkolnej Miniolimpiadzie Sportowej w Gronowie. W zawodach wzięły udział wszystkie szkoły naszej gminy. Uczniowie zmagali się z różnymi konkurencjami sportowymi. Między innymi toczyli piłkę, biegali slalomem z woreczkami na głowie, strzelali do bramki, podbijali piłeczkę pingpongową. Łącznie do wykonania było10 zadań sportowych. Z jednymi konkurencjami nasi uczniowie radzili sobie znakomicie, z innymi trochę gorzej. Ostatecznie reprezentacja naszej szkoły zajęła IV miejsce. Po raz kolejny nie do pokonania okazali się uczniowie z Gronowa, organizatorzy zawodów.
II warsztaty dziennikarskie
Już od września br. uczniowie naszej szkoły uczestniczą w projekcie ,,Odkrywanie tożsamości historycznej i kulturowej w legendach i opowiadaniach w Gminie Lubicz”. 1 grudnia 2014 r. korzystając z gościnności Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubiczu- partnera projektu uczniowie klasy szóstej naszej szkoły wzięli udział już po raz drugi w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez redaktora Tomasza Więcławskiego, dziennikarza Tylko Toruń i Poza Toruń. Szóstoklasiści mieli tym razem okazję uczestniczyć w praktycznych zajęciach, doskonalących umiejętności medialne. Prowadzący spotkanie najpierw poprosił młodych adeptów sztuki dziennikarskiej o wykonanie ćwiczeń doskonalących umiejętności redagowania takich wypowiedzi jak sprawozdanie, informacja i wywiad. Uczniowie w czasie zajęć wyszukiwali synonimów, redagowali pytania do wybranej osoby, układali krótki tekst z przygotowanych wyrazów. Pan Tomasz dzielił się z uczniami swoim dziennikarskim doświadczeniem oraz udzielał uczestnikom warsztatów praktycznych wskazówek przydatnych przy redagowaniu dziennikarskich wypowiedzi. Na zakończenie spotkania uczestniczący w spotkaniu uczniowie stanęli do pamiątkowej fotografii, a od organizatora projektu- Fundacji ,,Agrafka” otrzymali drobne upominki. Wierzymy, że pozyskana w ten sposób wiedza i umiejętności już wkrótce znajdą praktyczne dziennikarskie zastosowanie.
Andrzejki
W środę 26 listopada bawiliśmy się na szkolnych Andrzejkach. Jak co roku czekało na nas mnóstwo atrakcji. Jedna z klas zamienia się w Salon Wróżek i Wróżbitów. Każdy chętny mógł tu sobie powróżyć i poznać swoją świetlaną przyszłość. Wróżki Elżbieta i Dorota przelewały przez ogromny klucz wosk i wyczarowywały z niego niesamowite kształty. Tradycyjnie też w tym dniu Koło PCK przeprowadziło akcję Góra grosza. Wszyscy chętni mogli wesprzeć ją kupując napoje i upieczone przez rodziców ciasta.
Jak poradzić sobie z agresją i przemocą - przedstawienie
W listopadowe przedpołudnie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniu profilaktycznym na temat agresji i przemocy przygotowanym przez Grupę Teatralną ,, T” z Torunia. Po raz kolejny dzieci w spektaklu zorganizowanym przez szkolnego pedagoga miały okazję zobaczyć całą gamę zabawnych bohaterów oraz wartkie i dynamiczne przedstawienie, okraszone rozbrajającym kunsztem kabaretowym. Uczniowie dzięki temu poznali różne sposoby radzenia sobie z występującą w szkole agresją i przemocą. Zobaczyły też mechanizmy rządzące tymi często powszechnymi zjawiskami .Najwięcej zabawy i uśmiechów sprawiła dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w spektaklu razem z aktorami na naszej szkolnej scenie.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne popisy toruńskich aktorów.
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
W związku u Uchwałą Sejmu RP Uczniowie naszej szkoły 20 listopada br. wzięli udział w obchodach pierwszego Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Program tej uroczystości przygotował pedagog szkolny pani Mariola Marcinkowska. Najpierw nauczyciele wychowawcy przeprowadzili pogadanki dotyczące praw dziecka, a następnie uczniowie poszczególnych klas wykonali plakaty ilustrujące wybrane prawo dziecka:
klasa pierwsza- prawo do nauki,
klasa druga- prawo do prywatności,
klasa trzecia- prawo do ochrony przed agresją i zaniedbaniem,
klasa czwarta- prawo do wychowania w rodzinie,
klasa piąta- prawo do życia godności i szacunku,
klasa szósta- prawo do ochrony przed dyskryminacją.
Na specjalnie z tej okazji przygotowanym apelu uczniowie oprócz wystawy plakatów mieli także okazję zobaczyć prezentację multimedialną na temat praw dziecka. Każda klasa zaprezentowała także scenkę dotycząca jednego z praw dziecka.
Mamy nadzieję, że obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole uświadomiły uczniom ich prawa, a dorosłym przypomniały o ich bezwzględnym przestrzeganiu.
Nowe boisko w Młyńcu Pierwszym
8 listopada 2014 r. przy Szkole Podstawowej w Młyńcu Pierwszym odbyła się długo oczekiwana uroczystość przekazania nowo wybudowanego wielofunkcyjnego boiska całej społeczności Młyńca Pierwszego. Pomysłodawcami budowy tego, jakże potrzebnego obiektu, byli mieszkańcy naszej miejscowości. Utworzyli Społeczny Komitet Budowy Boiska i przekazali nieodpłatnie Urzędowi Gminy projekt boiska. Ta niecodzienna inicjatywa zyskała wkrótce poparcie Wójta, Przewodniczącej oraz całej Rady Gminy Lubicz, a także Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego. To dzięki ich środkom uczniowie naszej szkoły oraz cała młyniecka społeczność może korzystać z tego pięknego obiektu. Na terenie boiska znajduje się bowiem boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, mini-boisko do piłki siatkowej i koszykówki oraz ścianka do tenisa ziemnego i squash’a. Teren jest oświetlony, a boisko ogrodzone piłkochwytami. Ustawiono tu również ławki na nowym chodniku.
Organizatorami uroczystości był Wójt Gminy Lubicz pan Marek Olszewski, Przewodnicząca Rady Gminy pani Hanna Anzel oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Młyńcu Pierwszym pani Mariola Marcinkowska. W jej organizację znaczący wkład miała także Rada Rodziców, Koło Gospodyń Wiejskich oraz strażacy z OSP w Młyńcu Pierwszym. Na tę wyjątkową uroczystość przybyli m.in: radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego pan Jacek Gajewski, Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty i zarazem Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego, pan Andrzej Siemianowski, radni powiatu toruńskiego: pani Agnieszka Janiaczyk-Dąbrowska, pani Barbara Kisielewska oraz pan Leszek Syroka, radni Gminy Lubicz, sekretarz UG pani Teresa Gryciuk, rady sołeckie, dyrektorzy szkół, sponsorzy szkoły oraz uznani młynieccy sportowcy oraz mieszkańcy Młyńca. Po uroczystym przywitaniu gości przez Wójta Gminy Lubicz, proboszcz parafii Gronowo ksiądz Feliks Wnuk – Lipiński poświęcił boisko. W obecności zgromadzonych gości dokonano uroczystego przecięcia wstęgi, a nauczyciele wychowania fizycznego wraz z uczniami szkoły złożyli przysięgę. Dalszą część uroczystości wypełnił bogaty program artystyczny. Były kolorowe układy choreograficzne oraz piramidy wykonywane przez uczniów. Na uroczystości nie zabrakło oczywiście biało - czerwonych balonów oraz pierwszych goli na nowym boisku. W czasie trwania imprezy Dyrektor Szkoły wręczyła także statuetki „Przyjaciela Szkoły” dla osób wspomagających młyniecką placówkę, a Wójt Gminy przekazał specjalne podziękowania dla Społecznego Komitetu Budowy Boiska. Ostatnim punktem tej plenerowej imprezy był mecz inauguracyjny, w którym wzięli udział piłkarze z klubu sportowego Gwiazda Toruń, Saturn Młyniec i Jeziorak Józefowo. Po uroczystości zebrani goście i członkowie lokalnej społeczności udali się do szkoły, aby podziwiać wystawę trofeów młynieckich sportowców m.in. mistrzów Polski i Europy w kickboxingu, kulturystyce, kolarstwie oraz olimpijki z Aten. Następnie pan wójt wraz z Przewodniczącą Komisji Budżetu panią Alodoną Peregończuk dokonali uroczystego odsłonięcia tablicy interaktywnej - prezentu dla szkoły.
Nowo wybudowane wielofunkcyjne boisko z pewnością ucieszyło całą młyniecką społeczność. Być może już wkrótce właśnie na tej pięknej zielonej murawie swoje pierwsze sportowe kroki będą stawiali przyszli reprezentanci Polski, mistrzowie Europy, a może nawet olimpijczycy…
Szczerze w to wierzymy…
Młynieccy sportowcy
W uroczystości otwarcia nowego boiska przy naszej szkole wzięli udział sportowcy związani z naszą miejscowością i szkołą.
- Małgorzata Wysocka - kolarka szosowa, uczestniczka Olimpiady w Atenach 2004 r., mistrzyni Polski w jeździe indywidualnej na czas z 2004 r.
- Bracia Dąbrowscy- kickboxerzy:
Jakub Dąbrowski- laureat złotego medalu Mistrzostw Świata we włoskim Rimini
Kacper Dąbrowski- srebrny medalista Mistrzostw Świata w kickboxingu we włoskim Rimini;
- Wojciech Dybel- uznany kolarz torowy, były zawodnik Pacific Toruń, wielokrotny zwycięzca zawodów kolarskich we Włoszech;
- Michał Wernerowski – uznany kulturysta, zdobywca brązowego medalu na Mistrzostwach Europy w Kulturustyce;
- Olga Wernerowska- gwiazda fitness sylwetkowego kobiet, złota medalistka Mistrzostw Polski w Kulturystyce i Fitness, złota medalistka Mistrzostw Europy w Kulturystyce i Fitness.
Święto Niepodległości
W piątek 7 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie klasy IV przypomnieli nam w jakich okolicznościach i na jak długo Polska straciła niepodległość oraz kiedy ją odzyskała. Uczniowie, którzy przygotowali akademię, sprawili nam jeszcze jedną niespodziankę. Wszystkich wchodzących rano do szkoły witali i dekorowali pięknymi, biało-czerwonymi kotylionami.
Spotkanie w Lubiczu
W środę 5 listopada uczniowie klasy VI naszej szkoły gościli w Lubiczu na zaproszenie tamtejszej Biblioteki Publicznej. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Odzyskiwanie tożsamości kulturowej i historycznej w opowiadaniach i legendach gminy Lubicz”. Na początku spotkania wszyscy otrzymaliśmy pierwszy numer gazetki „Wieści biblioteczne”. Gazetka ta ma ukazywać się przez cały czas trwania projektu. Współautorem pierwszego numeru była nasza szkoła a właściwie p. Dorota Wróbel, która kieruje pracami zespołu dziennikarskiego. W pierwszej części spotkania uczniowie Szkoły Podstawowej w Złotorii zaprezentowali cztery legendy związane z ich miejscowością i okolicą. Dzięki nim poznaliśmy legendy o łosiu ze Złej Wsi, o Kopaninie, o Złotorii oraz o powstaniu Lubicza. Drugą część spotkania poprowadzili aktorzy z Domu Legend Toruńskich, miejsca gdzie nie tylko można usłyszeć legendy toruńskie ale można też stać się ich bohaterami. Uczniowie szkół biorących udział w projekcie mieli okazję tworzyć własną legendę (z różnym skutkiem), przedstawiać za pomocą gestów znane legendy oraz uczestniczyć w potyczkach zręcznościowych. Piękną narracją jednej z legend popisał się Miłosz, natomiast Kacper świetnie prezentował legendę za pomocą gestu. Co do potyczek zręcznościowych trudno się wypowiadać. Niektórzy chłopcy twierdzili, że przegrali tylko dlatego, iż „dali fory” zwycięskim koleżankom.
Wycieczka do Torunia
We wtorek 28 października byliśmy na wycieczce w Toruniu. Po raz kolejny już, w tym roku szkolnym, odwiedziliśmy leśną szkołę na Barbarce. Cykl zajęć dotyczących form ochrony przyrody tym razem dotyczył ptaków, które pozostają u nas na zimę. Spacer po lesie połączony był z różnego rodzaju zadaniami i zagadkami, które musieliśmy wykonać. Na szczęście dopisała nam pogoda. Mimo porannego chłodu i mgieł szybko pojawiło się słońce. Drugą część wycieczki spędziliśmy w Muzeum Okręgowym w Ratuszu na lekcji „Tajemnice herbu Torunia”. Dla uczniów klasy III była to pierwsza wizyta w muzeum. I na pewno nie ostatnia. Zajęcia praktyczne poprzedziły opowieści p. Magdy o powstaniu herbu i związanymi z nim legendami. Naszym zadaniem było między innymi narysowanie herbu Torunia oraz w grupach znalezienie jak największej ilości wizerunku herbu na muzealnych eksponatach. Właściwie wszystkie grupy wykazały się detektywistycznymi zdolnościami. W czasie kiedy uczniowie klas starszych pracowali w Ratuszu, uczniowie klasy I odwiedzili Muzeum Piernika i tam spędzili czas na pieczeniu przepięknych pierników.
Opowieść o Żydach polskich
23 października 2014 r. uczniowie klas IV- VI naszej szkoły wzięli udział w internetowej transmisji zajęć edukacyjnych z wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Lekcja zatytułowana Opowieść o Żydach polskich. Lekcja na żywo była zorganizowana pod patronatem Minister Edukacji Narodowej. Po muzeum oprowadzali nas bracia Andrzej i Kamil Tkacz, którzy prezentowali tę niezwykłą wystawę. Uczniowie biorący udział za pośrednictwem Internetu w tych zajęciach edukacyjnych poznawali zwyczaje i tradycje żydowskie. Mieli także okazję wysłuchać niezwykłej opowieści mieszkanki Warszawy, która wspominała swoje dzieciństwo w żydowskim domu i szkole.
Podczas tej lekcji na żywo uczniowie i opiekunowie mieli okazję wykorzystać po raz pierwszy tablicę interaktywną, obecną w naszej szkole od niedawna. Wierzymy, że jeszcze wiele razy wykorzystamy nasz nowy nabytek!
Wystawa pamiątek rodzinnych klasy IV
W piątek 17 października uczniowie klasy IV przygotowali w swojej klasie wystawę pamiątek rodzinnych. Do obejrzenia eksponatów zaprosili wszystkich uczniów szkoły. A znalazły się na wystawie prawdziwe „perełki”: stare rodzinne zdjęcia, książki, gazety, biżuteria, lornetka, fajka, mandolina, komplet łyżeczek do herbaty a także stare monety i odznaczenia. Nie zabrakło także sprzętów i urządzeń domowych. Zwiedzający mogli podziwiać stary kołowrotek, oliwiarkę, drewniany cep i piękne wiekowe radio. Ale oprócz eksponatów czekały też na nich ciekawe historie związane z pamiątkami a opowiadane przez uczniów klasy IV.
Spotkanie z policjantem
W czwartek 16 października gościliśmy w naszej szkole dzielnicowego naszego rejonu aspiranta Łukasza Przybylskiego. Spotkanie odbyło się w dwóch grupach, najpierw klasy 0 – III a potem klasy starsze. Tematem spotkania było bezpieczeństwo uczniów zarówno jako pieszych, jak i rowerzystów i pasażerów samochodów. Uczniowie oglądnęli przygotowaną na tę okazję prezentację multimedialną i sprawdzili swoją wiedzę w zawartym w niej teście. Na wszystkich uczniów czekała miła niespodzianka, każdy otrzymał od dzielnicowego odblaskowy pasek na rękę.
Dzień Edukacji Narodowej
Jak co roku uczniowie naszej szkoły uroczyście obchodzili Dzień Edukacji Narodowej. Dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką pani Beaty Wodary złożyły wszystkim pedagogom najlepsze życzenia. Uczniowie klasy drugiej z panią Elżbietą Gontarską przygotowali okolicznościową inscenizację z wierszami i piosenkami dla nauczycieli. Uwieńczeniem obchodów było przedstawienie przygotowane przez panią Dorotę Wróbel i Tadeusza Krajniewskiego zatytułowane ,, Naszym nauczycielom”.
Członkowie nowej rady SU z wizytą u Pani Dyrektor
6 października odbyło się pierwsze spotkanie nowo wybranej rady SU i opiekua SU pani Doroty Wróbel z panią dyrektor Mariolą Marcinkowską. Pani dyrektor powitała członków nowej rady, pogratulowała wygranym i przekazała im życzenia owocnej pracy. Po krótkim poczęstunku – słodyczach i herbacie członkowie rady zgłosili także swoje propozycje do pracy Samorządu Uczniowskiego w nowym roku szkolnym. Wśród nich znalazły się pomysły takich uroczystości i imprez:
- akcja dla psiaka i kociaka – zbiórka karmy i akcesorii dla zwierząt,
- wymieńmy się zabawkami- loteria fantowa,
- szczęśliwy numerek,
- nocka w szkole.
Wspólnie z panią dyrektor członkowie rady SU zaproponowali także stworzenie kącika wypoczynkowego dla uczniów, który miałby się znaleźć na dolnym korytarzu. Czekamy na ciekawe i tanie pomysły na stworzenie miejsc dla odpoczynku uczniów.
Wizyta w Leśnej Szkole na Barbarce
3 października 2014 r. przy jesiennej pięknej pogodzie uczniowie klasy pierwszej oraz uczniowie klas IV- VI z opiekunami wybrali się do Szkoły Leśnej na Barbarce, aby uczestniczyć w bezpłatnych zajęciach z zakresu przyrody. Pierwszoklasiści odbyli jesienny spacer po lesie, w czasie którego wskazywali oznaki tej pory roku oraz zbierali kasztany i żołędzie. Starsze dzieci natomiast uczestniczyły w zajęciach na temat odnawialnych źródeł energii. Pod okiem pani prowadzącej wskazywały zalety i wady tych rozwiązań. Około godziny 13 uczestnicy zajęć zadowoleni, ale nieco zmęczeni powrócili autokarem do szkoły. Następne zajęcia przyrodnicze, tym razem o ochronie gatunkowej, już 28 października 2014r.
Kartka z kalendarza pierwszoklasisty
02 października 2014 roku był niesłychanie ważnym dniem dla uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Młyńcu Pierwszym. O godzinie 16:00 odbyła się uroczystość Ślubowania uczniów klasy pierwszej. Jej naocznymi świadkami byli Wójt Gminy Lubicz Pan Marek Olszewski, Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Lubiczu pani Brygida Bogdanowicz-Kopeć, dyrektor SP w Młyńcu Pierwszym pani Mariola Marcinkowska, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz najmilsze dziecięcym sercom osoby - rodzice. Zaproszeni goście podziwiali dzieci z dumą i przejęciem recytujące wierszyki i śpiewające piosenki. Punktem kulminacyjnym uroczystości był akt ślubowania pierwszoklasistów i pasowania na ucznia. Po ślubowaniu i pasowaniu uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i legitymacje szkolne. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.
Spotkania z bajką
W październikowe przedpołudnie uczniowie młynieckiej podstawówki w ramach projektu ,,Odzyskiwanie tożsamości kulturowej i historycznej w opowiadaniach i legendach Gminy Lubicz" wzięli udział w spotkaniu z p. Michałem Malinowskim.
Zaproszony przez p. Teresę Grochulską z fundacji ,,Agrafka” gość jest wybitnym opowiadaczem, pedagogiem i pisarzem. W 1997 roku wyruszył do Papui Nowej Gwinei. Tam spotkał tradycyjnych opowiadaczy i postanowił zarzucić dotychczasową pracę na rzecz poszukiwań i rozwoju tradycji słowa mówionego. Poszukiwania rozpoczął na Wydziale Folkloru i Mitologii na Harwardzie. Wiedzę o storytellingu – opowiadaniu bajek, pogłębił podczas konsultacji u międzynarodowych ekspertów, ale też u tradycyjnych opowiadaczy z Indii, Chin czy krajów afrykańskich. Dziś pan Michał jest dyrektorem Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, w którym zwiedzający mają okazję wysłuchać bajek i kształtować umiejętność kreatywnego myślenia.
Na naszych zajęciach pan Michał Malinowski w niezwykle sugestywny sposób zaprezentował uczestnikom spotkania liczne, nieznane do tej pory bajki. Uczniowie z wielką uwagą wysłuchali opowieści pana Michała. Każda z bajek zgodnie z definicją gatunkową kończyła się niezwykłym morałem. Uczniowie poznali w ten sposób wartość słowa mówionego i jego niezwykłe oddziaływanie na słuchacza. W drugiej części spotkania z zaproszonym gościem dzieci miały okazję uczestniczyć w zajęciach rozwijających kreatywne myślenie i pobudzających wyobraźnię. Uczniowie z dużym zaangażowaniem ze specjalnych drewnianych klocków budowali wymyślone przez siebie konstrukcje, a następnie tworzyli do nich własną opowieść.
Dzięki temu wyjątkowemu spotkaniu dzieci miały możliwość uczestniczenia w niezwykłym wydarzeniu związanym z opowiadaniem bajek oraz przekazywaniem opowieści i legend. To właśnie znajomość bajek i legend oraz rozumienie konieczności ich przekazywania z pokolenia na pokolenia świadczy o tożsamości regionalnej mieszkańców naszej małej ojczyzny.
Dzień chłopaka
We wrześniowe popołudnie odbyła się w nasze szkole dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Na wspólną zabawę przybyli licznie uczniowie klas I – III. Głównym punktem obchodów tego święta były wybory Super Chłopaka. Rywalizację przeprowadzono w dwóch kategoriach, klasy I –III i IV – VI. Sześciu kandydatów dzielnie walczyło o tytuł. Rywalizację rozpoczęto od prezentacji kandydatów w rytm muzyki. Następnie chłopcy musieli zaprezentować się w teście wiedzy ogólnej. Najwięcej emocji wzbudziły jednak konkurencje fizyczne. Chłopcy w ciągu 30 sekund musieli wykonać jak największą liczbę pompek i przysiadów. Wszystkie zmagania oceniało jury w składzie: p. Elżbieta Gontarska oraz uczennice: Wiktoria Dąbrowska i Amelia Skrzyniecka. To ono ostatecznie zdecydowało, że tytuł Super Chłopaka otrzymali Kacper i Marcel Muchewicz. Uczestnicy zmagań otrzymali okolicznościową szarfę, drobne upominki oraz ..... brawa koleżanek.
Specjalne podziękowania dla Kacpra Muchewicza, który zapewnił nagłośnienie na dyskotece.
Archiwum Aktualności
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Wszystkie