W naszej szkole od 2 listopada 2010 roku szkolnego realizowany jest projekt edukacyjny współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, pt.: „Z Małgosią po naukę”.
W ramach projektu w szkole zostały zorganizowane zajęcia pozalekcyjne, których celem było wyrównywanie dysproporcji edukacyjnych oraz poprawa efektywności nauczania z przedmiotów matematyczno przyrodniczych, podniesienie poziomu wiedzy z języka ojczystego, nabycie praktycznych umiejętności wykorzystywania komputera w nauce, wspieranie aktywności poznawczej i zadaniowej oraz kształtowanie postaw aktywnych młodych ludzi. Nasza szkoła prowadziła zajęcia w trzech grupach docelowych, w których uczestniczyło 49 uczniów kl. III-VI. tj.
- Zad. 2 -zajęcia pozalekcyjne dydaktyczno – wyrównawcze z j. polskiego i matematyki,
- Zad. 8 -zajęcia pozalekcyjne rozwijające kompetencje informatyczne,
- Zad.10 -zajęcia pozalekcyjne rozwijające kompetencje matematyczne i naukowo-techniczne
Zajęcia w ramach projektu zostały podzielone na sześć grup:
I i II gr. – zajęcia – wyrównawcze z j. polskiego i matematyki dla uczniów kl. V
III gr. „Koło informatyczne” dla uczniów kl. III- IV
IV i V gr. „Matematyka jest wszędzie” w ramach kół matematycznych dla uczniów kl. IV – VI
VI gr. „Gramy w zielone” koło przyrodnicze kl. IV-VI
Z uwagi na fakt, że zapamiętanie wiedzy zdobytej w działaniu wynosi około 90% szczególne miejsce w realizacji założeń programu „Z Małgosią po naukę” zajęcia z uczniami były prowadzone metodami mającymi na celu aktywizację uczniów, zaangażowanie ucznia do twórczego rozwiązywania problemów, podejmowania własnych inicjatyw, samodzielnego zdobywania informacji.
Nadrzędnym celem tych zajęć było stworzenie uczniom warunków do nabywania umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł oraz posługiwania się technologią informacyjną w różnych dziedzinach życia.
Uczniowie w ramach prowadzonych zajęć rozwijali umiejętność czytania ze zrozumieniem, czego efektem był wysoki stopień opanowania tego standardu na teście piątoklasisty i szóstoklasisty (największą satysfakcję przyniósł jednak wysoki wynik uczniów na sprawdzianie szóstoklasisty- drugie miejsce w Gminie Lubicz).Wybrani uczestnicy projektu wzięli też udział w szkolnym konkursie ortograficznym. Uczeń z najlepszym wynikiem zakwalifikował się do etapu gminnego, gdzie osiągnął zadawalające efekty. Kilkoro uczniów - uczestników projektu wzięło również udział w konkursie „Gmina Lubicz – moja mała ojczyzna”, stając się jego laureatami. Trzech uczniów brało udział w etapie rejonowym Konkursu Kuratoryjnego z przyrody i matematyki gdzie zajęli wysokie miejsca. Zajęcia cieszyły się dużą popularnością. Chętnie brali w nich udział, byli usyfakcjonowani z tak bogatejoferty zajęć.
Ankieta ewaluacyjna przeprowadzona wśród uczniów wykazała wysoki poziom zadowolenia z zajęć. Ich uczestnicy bardzo dobrze ocenili poziom zajęć oraz stopień przygotowania prowadzącego. Uczniowie zwrócili także uwagę na przydatność zdobytej wiedzy.